تعداد بازديد :  
تاريخ : یکشنبه ٢ فروردین ۱۳٩٤
  • ایرانیِ زیرکِ مسلمان، نوروز باستانی را با عقیده‌ی خود و به شکل دلخواه خود، تغییر داد؛ قالب نوروز و صورت نوروز را نگه داشت، محتوای آن را عوض کرد. نوروز باستانی، نوروز پادشاهان بود. امّا شما امروز بعد از گذشتن قرنها، مشاهده میکنید که نوروز بهانه‌ای و وسیله‌ای است برای ارتباط قلبی میان مردم و میان مبدأ عظمت و عزّت، یعنی ذات مقدّس باری‌تعالی.
امام خامنه ای
  • خداوند متعال برای آن کسانی که وعده‌ی نصرت داده است، شرطی مقرّر فرموده است, چهار شاخص را  برای آن مؤمنانی که قدرت در اختیار آنها قرار میگیرد و از زیر سلطه‌ی قدرتمندان جائر خارج میشوند، معیّن کرده و وعده کرده است: از این چهار شرط، یکی نماز است، یکی زکات است، یکی امر به معروف است و دیگری نهی از منکر. هر کدام این چهار خصوصیّت و چهار شاخص، یک جنبه‌ی فردی و شخصی دارند.
  • و امّا امر به معروف و نهی از منکر که در واقع به نوعی زیربنای همه‌ی حرکات اجتماعی اسلام است. مربه‌معروف یعنی همه‌ی مؤمنان در هر نقطه‌ای از عالم که هستند، موظّفند جامعه را به‌سمت نیکی، به‌سمت معروف، به‌سمت همه‌ی کارهای نیکو حرکت دهند.
  • بعضی تصوّر میکنند امر به معروف و نهی از منکر منحصر میشود به اینکه انسان به فلان زن یا فلان مردی که یک فرع دینی را رعایت نمیکند تذکّر بدهد. بزرگ‌ترین معروفها در درجه‌ی اوّل عبارت است از ایجاد نظام اسلامی و حفظ نظام اسلامی؛ این امر به معروف است. معروفی بالاتر از ایجاد نظام اسلامی و حفظ نظام اسلامی نداریم؛ حفظ عزّت و آبروی ملّت ایران، بزرگ‌ترین معروف است.

برچسب‌ها: امامـخامنه ای#khamenei, نوروز, ایام فاطمیه, اسلام #islam


ادامه مطلب...
تعداد بازديد :  
تاريخ : شنبه ۱ فروردین ۱۳٩٤

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام نوروزی خطاب به ملت ایران، سال ۱۳۹۴ را سال «دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی» نامگذاری کردند.

http://eb-rezvan.persianblog.ir/

بسماللهالرّحمنالرّحیم
یا مقلّب القلوب و الابصار، یا مدبّر اللّیل والنّهار، یا محوّل الحول و الاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال.
السّلام علی فاطمة و ابیها و بعلها و بنیها.
آغاز سال مصادف است با ایّام شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)؛ ارادت مردم ما به خاندان پیغمبر و دخت گرامی پیامبر اعظم اقتضائاتی دارد که یقیناً همه باید این اقتضائات را رعایت کنند و یقیناً رعایت خواهند کرد. امید است که این ایّام و این سال از برکات فاطمی سرشار و برخوردار باشد؛ و نام مبارک این بزرگوار و یاد ایشان تأثیرات عمیق و ماندگار خود را در زندگی مردم ما در سال ۱۳۹۴ بگذارد. و امیدواریم که این آغاز بهار طبیعت که آغاز سال نوی هجری شمسی است، برای ملّت ایران و برای همهی ملّتهایی که نوروز را گرامی میدارند مبارک باشد. 


برچسب‌ها: امام خامنه ای, سال94, پیام تبریک, ایام فاطمیه


ادامه مطلب...
تعداد بازديد :  
تاريخ : سه‌شنبه ٢۱ بهمن ۱۳٩۳

 

هوای ابری دل

بنمای رخ که باغ و گلستانم آرزوست                  بگشای لب که قند فراوانم آرزوست

ای آفتاب حسن برون آ دمی ز ابر                       کان چـهره مشعشع تابانم آرزوست

بشنیدم از هوای تو آواز طبل باز                         باز آمدم که ساعد سـلطانم آرزوست

در دست هر کی هست ز خوبی قراضه‌هاست    آن معدن ملاحت و آن کانم آرزوست

دی شیخ با چراغ همی‌گشت گرد شهر            کـز دیو و دد ملولـم و انسانم آرزوست

گفتند یافت می‌نشود جسته‌ایم ما                 گفت آن که یافت می‌نشود آنم آرزوست

هر چند مفلسم نپذیرم عقیق خرد                         کـان عـقـیـق نـادر ارزانــم آرزوسـت

پنهان ز دیده‌ها و همه دیده‌ها از اوست                آن آشـکار صنـعـت پنهـانـم آرزوسـت

خود کار من گذشت ز هر آرزو و آز                      از کان و از مـکـان پـی ارکانـم آرزوست


برچسب‌ها: ابر


تعداد بازديد :  
تاريخ : یکشنبه ۱٩ بهمن ۱۳٩۳

در مراسم برگزیدگان کتاب سال و جایزه جهانی کتاب که همراه بود با سخنرانی رییس جمهور، طبق روال معمول یکسال گذشته دولت حسن روحانی در کنار سخنانی پیرامون کتاب و کتاب خوانی نقیبی هم به نقد کنندگان و دلسوزان این نظام زد.

روحانی سخنان خود را با سخنان کلیدی خود اینگونه آغاز کرد" کتاب کلیدیست که باید قفل‌ها و ابهام ها را بگشاید و ظلمات را به نور و روشنایی مبدل سازد" و در ادامه با سخنی عجیب رسالتی امام گونه را به فرهیختگان سپرد. " این شما فرهیختگان هستید که باید برای امروز جامعه ما بگویید که چگونه باید فکر کنیم حتی چگونه باید نقد کنیم" اینجای داستان بود که درد دل رییس جمهور از منتقدین واز شد که شیوی نقادی باید آنگونه باشد که ما می خواهیم و یا بیایید وشوه ی نقد را به کتابی برای استفاده و سرلوحه قرار دادن آن توسط منتقدین چاپ کنید.جایزه ی کتاب حسن روحانی


برچسب‌ها: منتقد, علی جنتی, خوانندگی زنان, حسن روحانی


ادامه مطلب...
تعداد بازديد :  
تاريخ : جمعه ۳ بهمن ۱۳٩۳

در چند روز گذشته مقام معظم رهبری با دو پیام بسیار مهم و جریان ساز خود به جوانان اروپا و آمریکای شمالی و همچنین پیام به دانشجویان اروپا و بازتاب گسترده ی آن در سراسر جهان در نشریات دیداری و شنیداری غرب و شرق نشان دادند که ایران و رهبر مسلمین جهان همچنان نقشی موثر در جهت دهی و آگاه سازی مردم و به خصوص جوانانی که هنوز در مطامع و نفسانیات خود گرفتار نیامده اند دارد.

نامه امام خامنه ای به جوانان آمریکای شمالی


برچسب‌ها: مقام معظم رهبری, سبک زندگی, آمریکا #غرب, جوانان #اسلام


ادامه مطلب...
تعداد بازديد :  
تاريخ : شنبه ٦ دی ۱۳٩۳

در چند ماه اخیر اتفاقاتی افتاد که هر بار باعت می شد تا دست به قلم ببرم و مطلبی بنویسم اما هر بار به دلیلی منصرف شدم. تا اینکه در یک هفته گذشته دو اتفاقی دردناک رخ داد که مرا وادار به تذکر کرد.تذکری که این بار سمت و سویی مردمی و فرهنگی اجتماعی دارد. گلایه ای از مردم دارم که هویت و دینشان را فراموش کرده اند همانند بید مجنونی شده اند که باد هجمه های سرد رسانه ای آنها را بی اختیار به سمت و سویی می کشاند بی آنکه بدانند چرا و به چه دلیل، نه دلیلشان تجدد است و عقب نماندن از موجی که همراهیش کوتاه است و  شعفی برای دوباره سوار شدنو سواری دادن مهیا میکند.

 

 شب یلدا

اما اصل داستان چیست؟؟

هفته ی گذشته مصادف بود با رحلت پیامبر مهر و رحمت حضرت محمد(ص) وامام حسن مجتبی (ع) ولی این یک سمت قضیه ماجرا بود آن سمت شبی بود به بلندای یلدا جشن سنتی ایرانیان باستان که خانواده ها و اقوام به دور بزرگان خود جمع می شوند، حال دو راهی بین دین و سنت برای مردم بود که یکی را بر گزینند عقل حکم می کند که که مسلمانان به پیامبر خود احترام گذارند و از برگزاری این دورهمی خودداری کنند.  خیلی ها رعایت کردند و خیلی ها همبی اعتنا از کنارش رد شدند اما نکته ی تامل برانگیز ماجرا اینجاست که قشری به عنوان الگوی جامعه ی اسلامی نه تنها دست به برگزاری این جشن زدند بلکه اقدام به علنی کردن آن نیز پرداختند یعنی قبح کاری نادرست را ریختن.

 شب یلدا


برچسب‌ها: شب یلدا, تمدن اسلامی, سال نو میلادی, فرهنگ


ادامه مطلب...
تعداد بازديد :  
تاريخ : شنبه ۱ آذر ۱۳٩۳

معلوم نیست در وزارت علوم چه خبر است که حتی فراتر از نرخ تورم اعلام شده توسط دولت و رییس جمهور حسن روحانی اعلام شهریه های دانشگاه ها را افزایش می دهند.

وزارت علوم تحقیقات و فناوری

با سرو صدایی که با افزایش غیر قانونی شهریه های ثابت ومتغییر برای تمامی دانشجویان دانشگاه آزاد به راه افتاد و آخر هم هیچ نتیجه ای برای دانشجویان این دانشگاه بزرگ و سود آور نداشت، وزارت علوم با استفاده از این جو ایجاد شده در حاشیه ای امن بیش از 60% به شهریه های ثابت و متغییر خود افزود. بدون آنکه حتی یکنفر به این افزایش بی رویه و غیر قانونی شهریه اعتراض کند.

 

اما داستان 60% افزایش شهریه دانشگاههای وزارت علوم چیست؟

 جدول شهریه سال 92 به شرح زیر است که یک نمونه از آن آورده شده است(مربوط به کارشناسی ارشد می باشد).

عنوان دانشگاه

گروه آموزشی

شهریه ثابت

شهریه متغییر

شهریه هر واحد پایان نامه

نظری

سایر دانشگاهها ومراکزعالی دولتی

علوم انسانی

3،600،000

700،000

2،000،000

سایر گروه های آموزشی

4،000،000

800،000

2،000،000


برچسب‌ها: وزارت علوم, شهریه, دولت تدبیر و امید, دانشگاه


ادامه مطلب...
تعداد بازديد :  
تاريخ : پنجشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩۳

یا صاحب الزمان

تا ظهورت چقدر فاصله داریم آقا

آه از جمعه ی بی تو گله داریم آقا

 

زلـف شـب را به سراپـای سحـر می ریــزم                

تا خود صبح به راه تو قمر مـی ریـــزم

 

ساحل چشــم من از شوق به دریا زده است                

چشم بسته به سرش موج تماشا زده اسـت

 

جمـعــه را سرمــه کشیدم که مــگر برگـــردی                 

با همان سیصد و دلتنگ نفر برگــردی

 

             زندگـــی نیست ممــات است ، تورا کم دارد                

دیدنت ارزش آواره شدن هــــــم دارد

 

خیر از جمعه ندیدیم به والعصر قسم

بی تو ما طعنه شنیدیم به والعصر قسم

 

                       از دل تنــگ مـــــن آیا خبــری هــم داری ؟                  

 آشنا ، پشت سرت مختصری هــــــــم داری؟


برچسب‌ها: امام زمان, عصر جمعه, منتظر, ظهور


ادامه مطلب...
تعداد بازديد :  
تاريخ : شنبه ۱٩ مهر ۱۳٩۳

پس از ارایه آمار های متناقض و جدید درباره نرخ تورم که از 35% در زمان تحویل گیری زمام دولت تدبیر و امید شروع و به 45% در چند ماه پیش ختم شد. و در کنار آن سیر نزولی نرخ تورم به 20% و قول تک رقمی شدن آن در سال آینده. از نرخ تورمی جدید نیز پرده برداری شد نرخ تورم نقطه به نقطه که مصداق کامل بازی با اعداد و آمار بوده و آماری قابل اتکا و استناد نیست.

اما در حرکتی جالب مرکز ملی آمار زیر نظر نهاد ریاست جمهوری(معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی) در اقدامی عجیب نرخ بیکاری کشور را تک رقمی اعلام کرد این در حالیست که از ابتدای به روی کار آمدن دولت تدبیر و امید نه تنها جذب و استخدامی صورت نگرفته است که حتی در روند اجرای استخدام های دولت گذشته نیزسنگ اندازی شده است. که این خود مصداق بازر قانون گریزی و استبداد است و حتی با زندگی جوانانی که امید به استخدام را داشتند را با بی تدبیری خود برباد دادند.

مرکز ملی آمار ایران

اما برای پی بردن به علت تک رقمی شدن نرخ بیکاری در این شرایط باید نگاهی به تعاریف مرکز ملی آمار انداخت که با هم برخی از آنان را مرور می کنیم.


برچسب‌ها: مرکز ملی آمار, نرخ بیکاری, دولت تدبیر و امید, استخدام


ادامه مطلب...
تعداد بازديد :  
تاريخ : جمعه ۱۸ مهر ۱۳٩۳

هفته ی  پیش خبری تاسفبار مثله یه بمب توی دنیای مجازی پیچید. خبری که نشان از به قهقرا رفتن فرهنگاین مرزو بوم داره خبری که نشون دهنده ی اینه که فقر شدید فرهنگی توی جامعه ی ما بی داد می کنه.

این اتفاق باید مسئولین فرهنگی کشور را به فکری اساسی وادار کند که چه کردند با فرهنگ و سبک زندگی چه بازی های سیاسی درآورده اند که آخر و عاقبت آن بدین جا کشیده شده است.

  خوراک فرهنگی ناسالم


برچسب‌ها: فقر فرهنگی, سبک زندگی, وزارت ارشاد, شورای عالی انقلاب فرهنگی


ادامه مطلب...