تعداد بازديد :  
تاريخ : سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸٦

مشهد، ايرنا ‪۸۶/۰۲/۱1‬

سخنگوي دولت با بيان اينكه رشد افزايش قيمت مسكن از ‪ ۱۸‬درصد در سال ‪ ۸۳‬به ‪۱۴‬درصد در مشهد، ايرنا ‪۸۶/۰۲/۱1‬سال ‪ ۸۵‬رسيد، گفت: همه اينها بيانگر تلاش دولت در راستاي بهبود وضعيت نابسامان اقتصادي است كه به ما رسيده است.


"غلامحسين الهام" دوشنبه شب در همايش دانشجويي نقد و بررسي عملكرد دولت مهر و در جمع دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي مشهد افزود: اين در حالي است كه عده‌اي از اطراف و اكناف، تنها دولت را عامل گراني مي‌دانند.

الهام اظهار داشت: عده‌اي قصد دارند تا در راه تحقق برنامه‌هاي دولت براي مبارزه با فساد اقتصادي، خلل ايجاد كنند.

وي افزود: يكي از بسترهاي ايجاد فساد در كشور نيروي انساني است كه گروهي در اركان اقتصادي كشور نفوذ كرده و سيستم خانوادگي گسترده‌اي را تشكيل داده بودند.

وي گفت: بعد از تشكيل دولت مهر، براي تحقق عدالت كه از مهمترين شعارهاي دولت بود، كارهاي بنياني بزرگي براي كوتاه كردن دست اين افراد برداشته شد.

الهام افزود: از سوي ديگر در منابعي كه انباشت سرمايه و ثروت وجود داشت نيز دولت بايد اعلام نفوذ مي‌كرد و لذا در قدم نخست سيستم بانكي كشور را به سمت تشكيل و توسعه بنگاههاي اقتصادي زود بازده هدايت كرد.

وي گفت: استنباط ما از اين اقدام آن است از آنجايي كه سرمايه‌گذاران كوچك توان انجام سرمايه‌گذاري‌هاي بزرگ را ندارند، در كنار هر صنعت بزرگ، چندين صنعت كوچك و مرتبط با آن را بوجود آورند.

الهام افزود: البته اين ايده دولت تنها مشمول جوانان تحصيلكرده‌اي مي‌شود، كه بتوانند آموزه‌هاي دانشگاهي خود را به عمل تبديل كنند.

وي گفت: اين ابتكار دولت زمينه ايجاد اشتغال مولد و نيز توسعه پايدار را فراهم آورده است و هرچند امروز بسياري از جوانان از اين تسهيلات، استفاده كرده‌اند، اما نتايج نهايي آن در سالهاي آينده بهتر مشخص مي‌شود.

الهام در بخش ديگري ضمن بيان اين كه، نگاه دولت به كاهش بودجه‌هاي جاري و در مقابل افزايش بودجه‌هاي عمراني متمركز است،افزود: بر اين اساس، عملكرد دولت بيشتر در بخشهاي زيرساختي كشور، متمركز مي‌باشد.

وي گفت: لذا با افزايش قيمت اقلامي چون آهن و سيمان، بلافاصله عده‌اي در صدد بر آمده‌اند اين موضوعات را به حساب ناكارآمدي دولت بگذارند.

الهام افزود: در حالي كه اولا طبق قانون برنامه چهارم، دولت حق نرخ گذاري روي توليدات بخش خصوصي را ندارد و از سوي ديگر افزايش قيمت سيمان و آهن از يك منظر، نشانه توجه دولت به ساخت و ساز مسكن در كشور است.

وي گفت: البته از آنجايي كه در بخش صادرات و واردات هم نمي‌توانيم دخالتي داشته باشيم، اين يك امر طبيعي است كه توليدكننده بدنبال بازارهاي بهتر، و به فكر صادرات محصولات خود باشد.

سخنگوي دولت افزود : اما چون در بخش تعرفه‌هاي وارداتي و صادراتي، قدرت مانور داريم، لذا با انجام سياستهاي انقباضي مي‌توانيم تا حدودي، در كاهش قيمت‌ها تاثير بگذاريم.

وي همچنين گفت: البته در بخش صنايع دولتي، رييس جمهور بشدت با افزايش نرخ توليدات مخالفت كرده و اجازه ندادند روي اقشار آسيب پذير جامعه، فشار وارد شود.

وزير دادگستري با تاكيد بر اينكه در برخورد با مفاسد اقتصادي، مجازات و كيفر از عهده دولت خارج است، افزود: اي كاش مي‌شد دوباره قانون اساسي را بگونه‌اي مي‌نوشتيم تا دست وزير دادگستري، براي "دادگستري" باز مي‌شد.

وي در پاسخ به اين سووال كه "دولت احمدي‌نژاد چرا در تحقق عدالت در آموزش عالي نتوانست اقدامي در دانشگاه آزاد اسلامي انجام دهد"، گفت: دانشگاه آزاد اسلامي با سر قفلي دولت بوجود آمده، اگر چه كه بعدا در انحصار جرياني خاص و عده‌اي دردانه قرار گرفته است.

الهام افزود: اين جريان خاص با استفاده ابزاري از شخصيتهاي محبوب، جلوي اقدامات دولت را گرفته است.

وي همچنين گفت: البته در عين حال، ما از طريق وزارت علوم كمكهاي خود را به اين دانشگاه انجام مي‌دهيم.

از سخنگوي دولت در خصوص سفرهاي استاني رييس جمهور سووال شد، وي پاسخ داد: چندين گروه در هيات دولت و مراكز استانها قبل از سفر رياست جمهوري، ابتدا به ساكن، نيازسنجي مي‌كنند و پس از انجام سفر در چند مرحله، راههاي اجرايي شدن اين مصوبات را بررسي و به موعد اجرا مي‌گذارند.

از الهام در خصوص گراني كالاها و نرخ تورم سووال شد، وي در پاسخ گفت: ما مدعي نيستيم كه در كشور گراني وجود ندارد، اما مردم بايد اين را هم بدانند كه در مجلس ششم بحث تعزيرات حكومتي از عهده دولت خارج و به عهده صنوف گذاشته شد.

وي افزود: از سوي ديگر پارسال ميزان رشد واردات ما تنها ‪ ۴‬درصد بود، در حالي كه در سال ‪ ۸۲‬اين رقم ‪ ۳۲‬درصد و در سال ‪ ۲۹ ،۸۳‬درصد بود.

الهام افزود: از سوي ديگر رشد صادرات در سال گذشته با احتساب بيش از ‪۱۶‬ درصد صادرات غيرنفتي، به ‪ ۴۷/۲‬درصد رسيد.


برچسب‌ها: