وين، ايرنا  ۱۱/۰۲/۸۶

"علي‌اصغر سلطانيه" درباره برخي اظهار نظرها در اجلاس مقدماتي "ان‌پي‌تي" درباره ايران گفت: بموقع، به برخي از اين ادعاهاي بي‌اساس و سوالات مطروحه در اين زمينه پاسخ خواهيم داد.


در جريان اجلاس كميته مقدماتي كنفرانس بازنگري پيمان منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي "‪ "NPT‬كه از روز دوشنبه در وين آغاز شده است، برخي سخنرانان از برنامه‌هاي هسته‌اي ايران انتقاد كرده و خواستار توقف غني‌سازي از سوي ايران شدند.

سفير و نماينده دائم جمهوري اسلامي ايران در سازمان‌هاي بين‌المللي در وين شامگاه دوشنبه در حاشيه اين اجلاس پيرامون جو اين نشست درباره ايران گفت: در هرحال برخي از اين مواضع تكراري است و اين مواضعي است كه از سوي آمريكا و اروپا مطرح مي‌شود.

وي در بخش ديگري از گفت وگوي خود با ايرنا در وين افزود: اين نشست مروري بر عملكرد "ان پي.تي" خواهد داشت و ايران و كشورهاي در حال توسعه از اينكه ماده ‪ ۴‬اين پيمان در رابطه با استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي مورد توجه قرار نمي‌گيرد انتقاد خواهند داشت.

سلطانيه گفت: همچنين درباره ماده شش اين پيمان كه بر اساس آن، كشورهاي دارنده سلاح هسته‌اي مي‌بايست آن را منهدم كنند، در حالي كه اين كار را نكرده‌اند نيز انتقاد خواهد شد.

وي درباره دستور كار اين نشست نيز گفت: ما در مورد دستور كار موافق نبوديم و پيشنهاد كرديم كه دستور كار سال ‪ ۲۰۰۵‬ميلادي كه مورد توافق بوده استفاده شود.

وي افزود: دستور كار جلسه در واقع بحث‌هايي درمورد عملكرد معاهده در زمينه‌ها و مواد مخلتف است و ما مهم‌ترين مساله‌اي كه در مورد اين دستور كار داريم آن است كه در دستور پيشنهادي كه موجود است مساله پايبندي‌ها و عدم پايبندي مطرح مي‌شود كه ما اين را پيشداوري مي‌دانيم.

اجلاس كميته مقدماتي به‌منظور تدوين محورهاي كنفرانس بازنگري معاهده منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي كه در سال ‪ ۲۰۱۰‬ميلادي برگزار مي‌شود از روز دوشنبه در محل نشستهاي بين‌المللي در وين گشايش يافته است و به مدت دو هفته ادامه دارد.

در اين اجلاس نمايندگان ‪ ۱۸۸‬كشور عضو شركت دارند


برچسب‌ها: