تعداد بازديد :  
تاريخ : سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸٦

نيويورك، ايرنا ‪۸۶/۰۲/۱۱

جرج بوش رييس جمهوري آمريكا، آنگلا مركل صدراعظم آلمان و رييس دوره‌اي اتحاديه اروپا و خوزه باراسو رييس كميسيون اروپا پس از گزارش كوتاهي از نشست مشترك خود در كاخ سفيد به پرسش‌هاي خبرنگاران پاسخ دادند.


به گزارش ايرنا، در ابتداي اين نشست از بوش سوال شد شما در رابطه با وتو كردن لايحه‌اي كه خروج نيروها را از عراق الزامي مي‌كند صحبت كرده‌ايد، در نحوه اداره جنگ تا چه حد آماده‌ايد تا به كنگره ميدان بدهيد؟
**بوش: وتو مي‌كنم
رييس جمهوري آمريكا در پاسخ به اين پرسش گفت كه قصد دارم تا لايحه‌اي را كه جدول زماني ساختگي براي خروج نيروها دارد، وتو كنم چرا كه اين تنها نكته منفي اين لايحه نيست.

وي افزود:اين لايحه خواسته افرادي را كه در واشنگتن هستند به فرماندهان نظامي و ديپلماتها تحميل و همچنين به هزينه‌هاي داخلي كه ربطي‌به جنگ ندارد اضافه مي‌كند. من موضع خود را كاملا روشن كرده‌ام و كنگره تصميم گرفت آن را ناديده بگيرد و من هم لايحه را وتو مي‌كنم.

بوش گفت: معناي وتو اين نيست كه من علاقه‌اي به عقيده آنها ندارم مايلم كه با اعضاي دو حزب همكاري كنم تا لايحه‌اي تصويب شود كه بودجه جنگ تامين ، جدول زماني ساختگي نداشته باشد و دخالتي در اداره جنگ نشود.

رييس جمهوري آمريكا افزود: معتقدم بسياري از دمكراتها متوجه مي‌شوند كه اين بودجه براي نيروهاي ما هر چه سريعتر بايد فراهم شود. خوشبين هستم كه بصورت مثبت اين كار را انجام خواهيم داد.


** بوش: توصيه مركل را در خصوص روسيه خيلي جدي پذيرفتم
از بوش سوال شد: در رابطه با سيستم دفاعي موشكي هسته‌اي و اختلاف با مسكو، چه تدابيري در نظر گرفته‌ايد تا پوتين را متقاعد كنيد كه اين طرح ناتو و آمريكا طرحي خوب است و آيا صدراعظم آلمان مي‌تواند در اين زمينه كمك كند؟
رييس جمهوري آمريكا پاسخ داد: همانطور كه مي‌دانيد من با صدراعظم آلمان معمولا گفت و گو دارم. او نگراني خود را در مورد موضع آمريكا درباره سيستم دفاعي موشكي كه واضح اعلام نشده ابراز داشت و اين كه عده‌اي در آلمان و اروپا نگران مقاصد ما هستند. او پيشنهاد داد بهتر است من مقاصدم را با پوتين بصورت واضح درميان بگذارم و من هم توصيه او را بصورت خيلي جدي پذيرفتم.

وي گفت: قصد مااين است كه سيستم دفاعي داشته باشيم تا از رژيمهاي نابكار جلوگيري كنيم كه اروپاي غربي و يا آمريكا را به گروگان نگيرند.

بوش افزود: واضح است كه روسها اين مطلب را بصورت ديگري مي‌بينند. با توصيه صدراعظم من از گيتس وزير دفاع خواستم تا به مسكو بروند و او با پوتين رئيس جمهور روسيه ملاقات بسيار سازنده داشته است. از پوتين خواستم تا گيتس را ببيند و پيشنهاد جالبي در رابطه با تشريك اطلاعات به او دادم.

رييس جمهوري آمريكا گفت: قصد ما اين است كه به روسيه بگوييم اين سيستم چيزي است كه شما هم بايد درباره شركت در آن فكر كنيد. اين به نفع شما است كه در اين سيستم شركت كنيد تا ايران به عنوان مثال موشك شليك نكند و اين به نفع روسيه است.

وي افزود: بنا بر اين، ما گفت و گوها را شروع كرده و اميدوارم سفر گيتس به مسكو فرصتي براي مشاركت با روسها باشد. آنها نبايد ما را به عنوان نيروي مخالف در نظر داشته باشند.


** باراسو: توافق ما براي گفت و گوهاي تجارت جهاني مضر نيست
خبرنگاري در اين نشست از باراسو رييس كميسيون اروپا سوال كرد اين كه توافقي در زمينه تجارت ايجاد شده به نظر مي‌رسد كه كشورهاي ثروتمند را ثروتمندتر مي‌كند ولي هنوز هيچ پيشرفتي در گفت و گوهاي دوحه براي كمك به كشورهاي فقير ديده نشده است. آيا فكر نمي‌كنيد كه ارجحيتهاي شما نادرست هستند؟ و در مورد يك مسئله جدا از اين، رئيس سياست خارجي شما گفته كه آمريكا بايد با ايران گفت وگو داشته باشد،آيا مي‌توانيد بگوييد كه آمريكا دقيقا چه چيزي بايد به ايران بگويد؟
باراسو گفت: در مورد چارچوب كار ادغام اروپا در دوسوي اقيانوس اطلس ما بصورت واضح گفتيم و اين در اعلاميه كاملا واضح است و در مكالمات ما هم وجود دارد كه اين براي گفت وگوهاي تجارت جهاني مضر نيست. برعكس از بوش از صدراعظم و خود من شنيديد كه تكميل دور گفت و گوهاي دوحه ارجحيت ما است.

وي افزود: در عين حال سدهاي ساختگي براي تجارت و سرمايه‌گذاري وجود دارد كه بيشتر در رابطه با سرمايه‌گذاري تا تجارت بين آمريكا و اروپا است. در عرصه هماهنگي استانداردها و تلاشي بزرگ براي حق مالكيت معنوي، روشهاي مشترك براي سرمايه‌گذاري ، ادغام بازارهاي سرمايه ، مقررات مشترك حسابداري روابط آمريكا و اتحاديه اروپا پتانسيل زيادي دارد كه در چارچوب اين توافق عملي مي‌شود.

رييس كميسيون اروپا گفت: اين برخلاف گفت وگوهاي تجارت جهاني نيست و ما دقيقا برعكس ، براي تكميل گفت و گوهاي تجارت در دوحه مصر هستيم.

باراسو افزود: همانطور كه بوش گفت ما گزارش كاملي از سوزان شواب از طرف آمريكا و پيتر مندلسون از طرف اتحاديه اروپا شنيديم.

وي اظهارداشت:در ارتباط با ايران هم ما نظرات مشتركي داريم. اين تنها آمريكا و اروپا نيست و قطعنامه‌هاي متعدد شوراي امنيت سازمان ملل در كار است. ايرانيان بايد بدانند كه اين پيام را از جامعه جهاني ، آمريكا، اروپا و ديگران مي‌شنوند و شوراي امنيت هم چندين قطعنامه تصويب كرده‌است.

رييس كميسيون اروپا بدون اشاره به موضع ايران در مخالفت با گسترش تسليحات هسته‌اي ، گفت: گسترش تسليحات هسته‌اي حقيقتا يك خطر نه تنها براي ثبات منطقه بلكه براي صلح و ثبات جهاني است.

باراسو افزود: بنابراين معتقدم كه در ارسال پيامي كاملا روشن به مسئولين ايران و در قالب سازمان ملل ، متحد هستيم.


**بوش:رايس بي‌ادب نيست
در ادامه اين نشست از بوش سوال شد: وزير خارجه شما در كنفرانس عراق كه وزير خارجه ايران هم شركت مي‌كند حضور خواهد داشت. آيا انتظار داريد كه او با وزير خارجه ايران گفت وگو كند؟ درباره چه مسائلي گفت و گو مي كنند؟ اگر او گفت و گو كند اين تغيير در سياست خارجي آمريكا است؟ بوش جواب داد: اگر وزير خارجه ايران با رايس برخورد كند او بي‌ادب نيست و مطمئن هستم كه او مودب خواهد بود .رايس به نماينده دولت ايران بصورت محكم يادآوري مي‌كند كه راه بهتري نسبت به انزوا در مقابل ايران وجود دارد.

وي گفت: اميد من اين است كه وزيرخارجه ‌ايران عزم دولت ما را از طريق كاندوليزا ببيند كه ما جهان را رهبري مي‌كنيم تا ايران را متقاعد كنيم بلندپروازيهاي هسته‌اي خود را رها كند. معتقدم كه دستيابي ايران به تسليحات هسته‌اي خطري بزرگ براي صلح جهاني و براي حال و آينده است .

رييس جمهوري آمريكا افزود: "امروز" واژه‌اي نادرست است چرا كه امروز هنوز ايرانيان تسليحات هسته‌اي ندارند. بنابراين اگر مكالمه باشد و دولت ايران بخواهد وارد مكالمه جدي با آمريكا و ديگران شود كه قصد دارد برنامه غني‌سازي اورانيوم را بصورت قابل تاييد كنار بگذارد ما هم آماده‌ايم كنار آنها، كنار شركاي اروپايي خود و روسيه باشيم، اين چيزي است كه او (رايس) به آنها مي‌گويد.


**مركل:
مركل در اين هنگام بدون اينكه مورد سوال قرار گيرد گفت كه اجازه بدهيد در رابطه با شراكت دوسوي اقيانوس اطلس و دور گفت و گوهاي دوحه مطلبي را بگويم. گفت و گوهاي دوحه درباره كاهش تعرفه گمرگي است و شراكت دوسوي اقيانوس اطلس براي ادغام استانداردها است.

وي افزود:در بسياري از موارد ما استانداردهاي يكديگر را برسميت نمي شناسيم و اين استانداردها را با هم هماهنگ خواهيم كرد. به عنوان مثال در آزمايشهاي دارويي ، آزمايشهاي تصادفات خودروها كه مي‌تواند ميليونها دلار هزينه را كاهش دهد.

صدر اعظم آلمان گفت: اگر به چالشهايي كه در كار هستند نگاه كنيم قويا معتقدم كه هم آمريكا و هم اتحاديه اروپا رقابتي تر مي‌شوند. از اين طريق پول بيشتري آزاد مي‌شود تا در زمينه توسعه فن آوري استفاده شود،پول ايجاد مي شود و از آن هم بهتر استفاده مي‌شود، اين دو مكمل هم هستند ولي براي رقابتي بودن هم اتحاديه اروپا و هم آمريكا عمل مي‌كنند.


برچسب‌ها: