تعداد بازديد :  
تاريخ : چهارشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸٦

تهران ، ايرنا ‪۸۶/۲/۱۲

آيت الله سيد"علي خامنه اي"رهبر انقلاب اسلامي ايران ، تعليم و معلمي را حقيقتي بسيار با عظمت و درخود شان وجود مقدم پرودگار وانبياي الهي برشمردند و با اشاره به تاثير استثنايي معلمان در سرنوشت ملت و كشور تاكيد كردند

مقام معظم رهبري روز چهارشنبه در ديدار با هزاران نفر از معلمان ، تاكيد كردند :
نقش معلمان هنرمند ، جهادگر و دلسوز در پيشرفت و عالي جامعه از تبديل خاك به طلا نيز با ارزش تر است .

آيت الله خامنه‌اي در اين ديدار كه در روز معلم و سالروز شهادت استاد مطهري برگزار شد ، "معلمي" را، افروختن چراغ "حيات بخش هدايت و دانايي" در دل و جان انسانها برشمردند و در تبيين اهميت بي‌نظير اين مسووليت خاطرنشان كردند: هر كدام از آثار بسيار با ارزش، عالمانه و عميق شهيد مرتضي مطهري كه حاصل و نتيجه جايگاه معلمي ايشان است چراغ جاودانه‌اي است كه در ذهن و دل جامعه روشن شده ،بنابراين ارزش "معلمي" در معنا و مفهوم عمومي آن، حقيقتا بسيار با عظمت و حيات بخش است.

رهبر انقلاب اسلامي، معلمي آموزش و پرورش را، جلوه برجسته‌اي از مفهوم عام معلمي دانستند و افزودند: اين نقش استثنايي، در مقايسه با تاثير ديگر معلمان زندگي انسان، يعني "پدر و مادر" و استادان و دانشمندان نيز نقشي بالاتر است.

آيت الله خامنه‌اي اهميت ويژه معلمان را ناشي از تاثير بي‌بديل "آموزش و پرورش" در حيات فرد و جامعه خواندند و افزودند: همه افراد جامعه در دوران طلايي فراگيري خود يعني از دبستان تا پايان دبيرستان، وارد كارگاهي عظيم و قرنطينه‌اي عمومي مي‌شوند كه نقش آفرين اساسي آن "معلم" است و به همين علت معلمي حقيقتا شغلي شريف و با عظمت است.

ايشان، برخورداري از جامعه‌اي مستقل، مستعد، با اخلاق، پاكدامن، شجاع، مبتكر، مدبر، نقدپذير، قانون پذير، سختكوش و آرمان طلب را آرزوي همه ملتها خواندند و افزودند: تحقق اين آرزوي بزرگ در گرو "كار و تلاش" معلمان است و لذا "معلمي" در اذهان جامعه بشري نيز از جايگاهي بي‌نظير برخوردار است.

رهبر انقلاب اسلامي، "مجموعه آموزش و پرورش" را حساس‌ترين دستگاه كشور برشمردند و افزودند: تجليل و تكريم از معلم در نظام اسلامي، تعارف و حرف نيست بلكه حقيقتي است كه از شان و شرافت معلمي سرچشمه گرفته است.

ايشان، تكريم معلمان را وظيفه آحاد مردم، خانواده‌ها و مسوولان برشمردند و در عين حال خاطرنشان كردند: معلمان پرتلاش كشور بايد بيش از ديگران قدر جايگاه حساس خود را بدانند و به اين نكته توجه كنند كه اگرچه معلمي مثل ديگر مشاغل، راهي براي گذراندن معيشت نيز هست اما دغدغه و مسئله اصلي يك معلم، رسالت و مسووليت عظيمي است كه در تحقق سرنوشت روشن جامعه و كشور بردوش او قرار دارد.

ايشان، فعاليتهاي نظام آموزش و پرورش را خوب ارزيابي كردند و افزودند: بايد با استفاده از افراد فرزانه و انديشمند موجود در آموزش و پرورش، حركتي تحول گونه در اين بخش و در "ساماندهي و شكل و محتواي" محيطهاي آموزشي و مطالب درسي صورت گيرد تا آينده روشن اين مجموعه در پرتو تدين، علاقه مندي و دلسوزي موجود در معلمان محقق شود.

آيت الله خامنه‌اي جامعه معلمان كشور را جامعه‌اي دلپذير، پاكدامن، متعهد، كوشا و صبور خواندند و با اشاره به تلاش دشمن براي تاثيرگذاري برقشرهاي مهم مردم افزودند: همان گونه كه در پيام سال جديد گفته شد دشمنان ملت ايران امسال سه هدف اساسي، يعني جلوگيري از پيشرفت علمي، ايجاد عقب ماندگي اقتصادي و تفرقه افكني درصفوف متحد مردم را پيگيري مي‌كنند و معلمان به علت اهميت و حساسيت اين شغل، همچون ‪ ۲۷‬سال اخير يكي از اهداف اصلي اين توطئه‌ها هستند اما جامعه معلمان همچون گذشته، مثل كوه در مقابل امواج فشار و توطئه ايستاده است.

آيت الله خامنه‌اي با اشاره به حركت رو به پيشرفت علمي ، سياسي، اقتصادي و دفاعي كشور خاطرنشان كردند: ديكتاتورهاي جهان با توجه به پيشرفت روزافزون ايران و تاثيرپذيري محسوس ملتهاي مسلمان از نفوذ معنوي و آرماني انقلاب اسلامي، همه تلاش و امكانات خود را براي متوقف كردن ملت ايران به كار گرفته‌اند، اما ملت و مسوولان نظام با تكيه بر "عقل، شجاعت و احساس مسووليت جمعي" و با توكل بر خدا اين راه افتخارآفرين را ادامه مي دهند.

در آغاز اين ديدار وزير آموزش و پرورش با گرامي داشتن ياد معلمان شهيد مطهري ، رجايي و باهنر گفت: تدوين لايحه نظام جامع تربيت معلم و افزايش صد درصدي پذيرش دانشجو در مراكز تربيت معلم در سال ‪ ،۱۳۸۵‬احياي معاونت پرورشي، گسترش فرهنگ قرآني و پيگيري توليد برنامه درسي ملي از جمله اقدامات اين وزارتخانه براي ارتقاي علمي و معنوي معلمان و دانش آموزان است.

فرشيدي افزود براي رفع مشكل معيشتي معلمان، بودجه آموزش و پرورش ‪ ۶۰‬درصد افزايش يافته است و در سال هشتاد و پنج، ‪ ۲۳‬هزار واحد مسكوني و زمين به فرهنگيان واگذار شد، ضمن آنكه بودجه وام قرض الحسنه فرهنگيان نيز ‪ ۱۲‬برابر شده و براي تكميل پوشش بيمه‌اي معلمان هم شركت بيمه معلم ايجاد شده‌است.

وزير آموزش و پرورش توسعه فضاي آموزشي را از ديگر برنامه‌هاي اين وزارتخانه برشمرد و گفت در سال ‪ ۱۳۸۶‬بيش از ‪ ۶۰۰۰‬مدرسه با ‪ ۳۵‬هزار كلاس درسي ساخته و به فضاي آموزشي كشور افزوده مي‌شود.


برچسب‌ها: