اجلاس سران "گروه ‪ "۸‬از امروز / چهارشنبه/ در سايه اختلافات ومجادله كلامي رهبران آمريكا و روسيه و در سايه اعتراضات عميق مردم آلمان به سياست جهاني‌سازي و تحت شديدترين تمهيدات امنيتي ،در شهر هيلينگندام آلمان برگزار مي‌شود.

به گزارش روز چهارشنبه شبكه خبري بي‌بي‌سي، سه‌شنبه شب به محض ورود "جورج بوش" رييس جمهور آمريكا به شهر روشتوك آلمان، هزاران تن از مردم اين شهر اطراف فرودگاه شهر دست به تظاهرات ضد بوش زدند و از او خواستند به كشورش بازگردد.

به علت اعتراضات مردمي، بوش ناچار شد با بالگرد عازم شهر محل برگزاري اجلاس شود.

در آستانه برپايي اجلاس در عرض يك هفته گذشته مردم شهرهاي مختلف آلمان دست به تظاهرات ضد جهاني‌سازي و ضد آمريكايي زده‌اند . پليس آلمان با حمله به صفوف تظاهركنندگان حدود هزار تن را مجروح ساخته است.

مراسم ضيافت شام سران هشت كشور صنعتي امشب در سواحل درياي بالتيك در فاصله ‪ ۱۵‬كيلومتري شهر هيليگندام برگزار مي‌شود. ‪ ۱۶‬هزار مامور پليس ديواري امنيتي به طول ‪ ۱۲‬كيلومتر براي حفاظت از اين مكان را برعهده خواهند داشت.

غير از اختلافات روسيه و آلمان، موضوعاتي نظير تغييرات جوي، تحولات خاورميانه و سرنوشت سياسي كوزوو، كمك به كشورهاي آفريقايي از مهمترين موضوعات دستور كار اجلاس خواهد بود.

"جورج بوش" رييس جمهور آمريكا روز سه‌شنبه طي سخناني در شهر پراگ پايتخت جمهوري چك كه به آن سفر كرده است ،روسيه را متهم كرد كه روند اصلاحات در مسير تحولات مردمسالارانه را منحرف كرده است.

در واكنش به مواضع تند بوش عليه روسيه ، "ديميتري پسكوف" سخنگوي كاخ كرملين نيز گفت: روسيه هم ارزشهاي اروپايي و هم جهاني را به طور مشترك سرلوحه سياستهاي خود قرار داده است و به هيچ وجه اظهارات بوش را در مورد منحرف شدن اصلاحات دمكراتيك قبول ندارد.

غير از اين نكته ، موضوع استقرار سيستم سپر موشكي آمريكا در شرق اروپا هم از ديگر موضوعات مورد اختلاف حاكم ميان پوتين و بوش در اجلاس خواهد بود.

آمريكا پيمان "كيوتو" را كه بر سهميه بندي كشورهاي جهان در مورد انتشار گازهاي گلخانه‌اي تاكيد دارد امضا نكرده و خواستار آن است كه خارج‌از ضوابط و چهارچوبهاي تعيين شده سازمان ملل در اين زمينه مذاكره و تصميم‌گيري شود.

اروپا به خصوص آلمان با موضع آمريكا در قبال اين مسئله مهم حياتي كره زمين مخالف است.

آلمان و ژاپن اعلام كرده‌اند كه تصميم دارند در اجلاس گروه ‪ ۸‬مقدمات كار براي تصويب پيماني براي بعداز انقضاء مهلت اعتبار پيمان كيوتو در سال ‪ ۲۰۱۲‬را مطرح كنند.
برچسب‌ها: