تعداد بازديد :  
تاريخ : سه‌شنبه ٢٩ خرداد ۱۳۸٦

علي لاريجاني فاش كرد

برخي داخلي‌ها غرب را به صدور قطعنامه ترغيب مي‌كردند

خبرگزاري فارس: دبير شوراي عالي امنيت ملي از نقش برخي افراد داخل كشور كه با سفر خود، غرب را به صدور قطعنامه ترغيب كرده بودند خبر دادو گفت: در مذاكرات هسته‌اي بيش از 10 تا 15 مرتبه از زبان غربي‌ها گفته شد كه شما در داخل دچار مشكل مي‌شويد.

به گزارش خبرگزاري فارس، به نقل از پايگاه اطلاع رساني سپاه پاسداران(بصيرت)، علي لاريجاني دبير شوراي عالي امنيت ملي كه در جمع هاديان سياسي سپاه سخن مي‌گفت، با اشاره به صدور دو قطعنامه از سوي شوراي امنيت گفت: در صدور قطعنامه‌ها، حرف اصلي آنان اين بود كه اولاً قطعنامه برگشت‌پذير است، به اين معنا كه اگر ايران از فن‌آوري هسته‌اي دست بردارد، قطعنامه برگشت‌پذير است اما اين بهانه‌اي است، چون از ما مي‌خواهند كه از فن‌آوري اتمي دست‌برداريم.
وي با اشاره به اينكه بخشي از قطعنامه‌ها در حوزه مسائل موشكي ايران، چه ساخت موشك و چه قطعات و لوازم يدكي است و ربطي به هسته‌اي ندارد، گفت: آنها علت اين را كه چرا وارد اين حوزه‌ شده‌اند، توضيح نمي‌دهند و تنها مي‌گويند چون قدرتش را داريم، اقدام مي‌كنيم.
لاريجاني با بيان اينكه يك بخش از قطعنامه دوم مربوط به فرماندهان سپاه پاسداران و عدم سفر آنهاست، افزود: نسبت سپاه پاسداران به مسائل اتمي و هسته‌اي صفر است، ولي آنها مي‌گويند فرماندهان سپاه نبايد سفر خارجي كنند. جالب اين است كه فقط اسامي بعضي از مسئولين انرژي اتمي در دو قطعنامه آمده ‌است، اما در مورد سپاه اسامي همه فرماندهان ذكر شده‌ است.
دبير شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به‌ اينكه آنها مسائل اقتصادي را نيز نشانه گرفته‌اند كه نمونه آن بانك سپه مي‌باشد، خطاب به شركت كنندگان گفت: حريف شما در بحث هسته‌اي فقط به مسائل هسته‌اي نمي‌انديشد، بلكه متن بزرگتري را مي‌بيند و گاهي نيز از دستشان در مي‌رود و در جلسات به ما مي‌گويند كه شما كشوري هستيد كه از لحاظ موقعيت استراتژيك بسيار برجسته‌ايد، انقلاب شما، انقلابي الهام‌بخش و تاثيرگذار است، نيروي انساني قوي و موثر داريد و به شرق و غرب هم متكي نيستيد.
مسئول ارشد موضوع هسته‌اي كشورمان با بيان اينكه از نظر نظام سلطه، عناصر قدرت شامل ژئوپليتيك، توسعه، قدرت توسعه و قدرت نظامي است، گفت: آنها نمي‌توانند به ژئوپليتيك ايران دست بزنند، لذا سراغ توسعه و قدرت نظامي رفته‌اند و تحليل آنها اين است كه سپاه پاسداران عنصر مهم قدرت نظامي است. آنها فكر مي‌كنند با اين كارها (درج نام فرماندهان سپاه در قطعنامه‌ها) به سپاه ضربه مي‌زنند، در حالي كه سپاه محبوب‌تر مي‌شود. فرماندهان سپاه كه به مسافرت خارجي نمي‌روند، اما اخم آنها باعث فربه شدن و نفوذ بيشتر ما شده ‌است.
دبير شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به اين‌ موضوع كه در تجزيه و تحليل قطعنامه، وضع روبه‌ رشد جمهوري اسلامي ايران ديده ‌مي‌شود، يادآور شد: به نظر مي‌رسد در يكسال و نيم اخير، يك بيداري براي آنها پيدا شده كه هر چند قدرت اقتصادي و قدرت نظامي مهم است، اما قدرت تاثير جمهوري اسلامي، اينها نيست. اصل ماجرا فكر "اسلام نوين" است كه انقلاب اسلامي در منطقه ايجاد كرده ‌است.
لاريجاني اين جنس مبارزات را جنس جنگ‌هاي نامتقارن دانست و اضافه كرد: فكر انقلاب اسلامي بيداري و مقابله با ظلم بود كه اتفاقاً بيشتر هم شده‌ است. هر چه آنها بيشتر فشار بياورند، محبوب‌تر مي‌شويم يا در لبنان مي‌خواستند حزب‌الله را نابود كنند اما حزب‌الله محبوب‌تر و به يك جريان مقاومت اصيل تبديل شد.
وي در بخش ديگر سخنان خود به چرايي صدور قطعنامه عليه ايران پرداخت و گفت: اولين نكته اين‌ است كه آنها فكر مي‌كردند با صدور قطعنامه، ما عقب‌نشيني مي‌كنيم، چون براي آنها، چه از لحاظ رفتار گذشته و سيگنال‌هايي كه به آنها رسيده ‌بود، چنين وانمود شده ‌بود كه اگر پرونده هسته‌اي ايران به شوراي امنيت برود، ايران عقب‌نشيني مي‌كند. دوم اينكه آنها فكر مي‌كردند با صدور قطعنامه، در داخل كشور اختلافات و شكاف‌هاي عميق و به هم ‌ريختگي ايجاد مي‌شود.
مسئول ارشد موضوع هسته‌اي كشورمان اضافه كرد: نماينده دولت انگليس به يكي از مسئولان ما گفت كه ما مي‌دانيم داخل كشور شما به خاطر قطعنامه به‌ هم مي‌ريزد و مشكلات اقتصادي هم زياد مي‌شود. آنها متوجه نبودند كه در داخل كشور، سكانداري همچون رهبري معظم انقلاب وجود دارد. من به آنها مي‌گويم گول نخوريد كه قطعنامه صادر مي‌كنيد و عده‌اي در داخل با شما همراهي مي‌كنند.
دبير شوراي عالي امنيت ملي در ادامه تاكيد كرد: ما به آنها گفته بوديم اگر قطعنامه صادر كنيد، شما مذاكره را به هم زده‌ايد. لذا ما گام بعدي را بر‌مي‌داريم. ما به صراحت، هم به آژانس و هم به اينها گفتيم كه چه كار خواهيم كرد و حتي وقتي ما شروع كرديم آنها باور نكردند، تا اين‌كه آژانس آمد و ديد كه ما جدي هستيم. آيا قطعنامه‌اي كه صادر كردند، جلوي برنامه هسته‌اي ما را گرفت؟ اين اقدامي كه عليه سپاه كردند، مگر سپاه تكان خورد؟
لاريجاني با اشاره به درخواست مجدد غربي‌ها براي مذاكره با مختصات و فضاي جديد و با تاكيد بر اينكه نمي‌توان بدون در نظر گرفتن جايگاه ما، توافقي داشت، گفت: آنها اميد عجيبي دارند كه در داخل كشور تغييراتي به‌ وجود بيايد تا به جايي برسند و بتوانند خواسته‌هاي خود را تحميل كنند. در بحث هسته‌اي بيش از ده، پانزده مرتبه از زبانشان در رفت و گفتند كه شما در داخل دچار مشكل مي‌شويد. سؤال اين است كه چه كساني به آنها اين احساس را مي‌دهند؟ گاهي يك حرف، 5 يا 6 ماه كار را طولاني‌تر مي‌كند.
وي خطاب به اين افراد در داخل كشور گفت: آخر شما چه كساني هستيد؟ مگر مسئول پرونده هستيد كه اين حرف را مي‌زنيد؟ يك سري اقدامات آنها باعث مي‌شود كه غربي‌ها احساس كنند در درون نظام اختلاف است و لذا به سمت قطعنامه بعدي مي‌روند. آنها با همين مسئله (تفرقه‌افكني‌هاي داخلي و سيگنال‌ها) تصميم‌گيري مي‌كنند.
دبير شوراي عالي امنيت ملي افزود: ما يك دوره سينوسي داشتيم، با سيگنال‌هايي كه عوامل آن كشورها، از داخل ايران داده‌ بودند. برخي افراد داخلي به واشنگتن رفته و غرب را به صدور قطعنامه ترغيب كرده‌ بودند، غربي‌ها هم فكر مي‌كردند با سيگنال‌هاي داخلي، اوضاع به نفع آنها در حال تغيير كردن است.
لاريجاني تصريح كرد: جمهوري اسلامي ايران خيلي قدرتمند‌تر از آن است كه چهار تا بچه بتوانند خللي ايجاد كنند. انقلاب اسلامي ريشه‌دارتر و صدايش هم طنين‌اندازتر است. من ترديد ندارم استقامت ملي نقش تعيين‌كننده‌اي دارد، آنها بايد متوجه شوند كه با زبان زور، نمي‌توانند با ما برخورد كنند.
موضوع عراق ديگر بخش سخنان لاريجاني بود كه وي در اين خصوص به مشكلات اشغالگران اشاره كرد و گفت: اينها در حمله به عراق تئوري نداشتند و فكر مي‌كردند به آنجا مي‌روند و مردم براي آنها هورا مي‌كشند، تا پنج، شش ماه قبل روزانه 5/2 آمريكايي كشته مي‌شد، اما الان به روزانه 5 نفر رسيده و هر چه پيش مي‌روند، تعداد تلفات آنها بيشتر مي‌شود.
دبير شوراي عالي امنيت ملي افزود: اينها تلاش مي‌كنند خودشان را ابرقدرت نشان دهند، ولي بيش از 10 بار از ما درخواست كمك كرده‌اند. ما به توانمندي ساختارهاي عراق كمك مي‌كنيم، حرف اين است كه آنها بايد بروند. ما از ايجاد دموكراسي و آرامش در منطقه، صددرصد پشتيباني مي‌كنيم.
وي با اشاره به اينكه در فلسطين نيز حماس از طريق دموكراسي پيروز شد اما همين كشورها سركوبشان كردند، گفت: ما بر اساس دموكراسي معتقديم كه به زودي مسئله لبنان نيز حل مي‌شود. به آنها مي‌گوييم بياييد اين فضا را مهيا كنيد، اما مي‌گويند نه ! اوضاع به هم مي‌خورد!
لاريجاني تاكيد كرد: اينكه امروز فهميده‌اند ايران كشوري‌ است كه روي آرمانهايش ايستاده و تلوّن نداشته، به بركت وجود رهبر معظم انقلاب است. فردي كه در شرايط متفاوت دولت‌ها، از يك سري اصول حمايت و پشتيباني كردند و اين رمز موفقيت امروز، مربوط به ايشان است. زماني در افغانستان طالبان مسلط شده‌ بود و عده‌اي در داخل مي‌گفتند اينها يك واقعيت هستند و بايد با آنها همكاري كرد، اما رهبري انقلاب هوشيارانه ايستادند.
دبير شوراي عالي امنيت ملي همچنين خطاب به اين هاديان سياسي سپاه گفت: داشتن تحليل عميق چه در مسائل عقيدتي و فكري و چه در مسائل سياسي، يك كار ضروري است و اين مسئله براي سپاه پاسداران كه حوزه ماموريت گسترده‌اي دارد، ضروري‌تر است.


برچسب‌ها: