فیلم زنگ زده ی سیدی


دیشب که فیلم مغزهای کوچک زنگ زده رو دیدم کلی تعجب کردم از این حجم از خشونت و ادبیات سخیف که البته گاهی باعث خنده تماشگران می شد. مورد دوم این بود که چرا برای این فیلم رده سنی تعریف نشده بود کودکانی که مدام از مادران خودشون درباره جملات و اتفاقات فیلم پرسش های زیادی داشتن اما جوابی براشون نبود !!!

فیلم با صحنه درگیری و خونپاشی شروع و نفرت به پایان می رسد. در طول فیم هم صحنه های درگیری، مصرف مواد مخدر، الفاظ نا مناسب، خانواده ی سست و از هم پاشیده، کشت و کشتار واضح و.. بوفور یافت می شود. هر چند که نویسنده و کارگردان سعی داشته فیلم چرک خود را با استفاده از برخی موقعیت های کمدی و طنز لغات که آن هم از خشونت زیاد، ساده لوحی و درعین حان زکاوت و دلرحمی شاهین، بازی های کودکانه بازیگران فیلم و کاربرد افراطی فحش های متن کمی از تاریکی فیلم بکاهد.


اما در کنار کاستی های متن و فیلم نامه نباید از بازی های زیبای بازیگران مطرح و پرتعدادی چون اصلانی، محمد زاده(حتی با توجه به تکرار کاراکتر نقش ابد و یک روز،) نازنین بیاتی، و... اشاره کرد.

نکتهی بعدی که هم در ابتدا و انتهای فیلم به آن اشاره شده و در فیلم نیز تکرار شده بحث گوسفند یا چوپان بودن انسانهاست. که این توجه به نماد گرایی موجب شده نام انگلیسی فیلم


(

%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%B1-%D9%85%D8%BA%D8%B2%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%88%DA%86%DA%A9-%D8%B2%D9%86%DA%AF-%D8%B2%D8%AF%D9%87.jpg

(SHEEPLE) با نام فارسی آن متفاوت باشد. (به همراه عکس یکی از گوسفندان گله).


اما تمام توجه در این است که جشنواره فیلم فخر!! این فیلم را به شدت تحسین کرده و فیلم لاتاری را به علت خشانت مستتر در فیلم مستوجب حذف و تنبیه دانسته.


پ ن: SHEEPLE که از ادغام دو کلمه “Sheep” به معنی گوسفند و “People” به معنی مردم ایجاد شده است، افرادی را نشان می‌دهد که بسیار مطیع و سازگار بوده و به راحتی تحت تاثیر قرار می‌گیرند. در واقع این کلمه، چنین مردمی را به گوسفند تشبیه می‌کند.


/ 1 نظر / 28 بازدید
afasolhtv

به نام رحمبان، مهربان خدای جهان در این مجموعه جدید که چهارمین از سری مجموعه آگاهی های رهابخش است می پردازیم به عنوان کلی «آشتی و سلامتی» . تهیه شده در واحد تولید برنامه تلویزیون صلح و سلام ...................... حمایتها و نقد و انتقادات شما می تواند کمک شایانی نماید در بهتر و دوام داشتن این برنامه ها! من و ما و شما می توانیم دنیایی جدید و متفاوت از دیروز برای خود و دیگران بسازیم! . شما می توانید از طریق راها های ارتباطی زیر با ما تماس بگیرید: e.Mail: info@solhtv.com whatsapp: 004915215021480 Telegram:https://t.me/solhtvafa Facebook: www.facebook.com/solhtv Instagram: solhtvafa https://afasolhtv.persianblog.ir/